Skip to main content

New Employee Listing

2017

Please use this information to make changes to electronic and printed resources.

  • Jeremy Lambson, Administrative Asst., FCD CRED, September 1
  • Michaela Flohr, Secretary, Taylor, September 1
  • Brittany Warnick, CLA Coordinator, Family & Community Development, August 29
  • Patricia Silliman, Secretary, Tyler, August 1
  • Sharon Kay, Secretary, Jackson, August 1
  • Jada Bennett, 4-H Youth Agent, Jefferson, July 20
  • Heather Short, Development Officer, Development, July 5
  • Shelley Haun, Manager Physical Plant, Jackson's Mill, June 28 (new title)
  • Jeremy Moore, Ag Program Assistant, Doddridge, June 1
  • Tiffany Loudermilk, Program Assistant, Greenbrier
  • Linda McCarty, Supervisor Food Service II, May 21 (new title)
  • Octavia Cordon, Secretary, Kanawha, May 17
  • Nicole Dickson, 4-H Program Assistant, Randolph, April 17
  • David Snively, Extension Agent - ANR, move from Doddridge to Tyler, April 17
  • Jenny Murray, Extension Specialist - Curriculum, March 16
  • Liz Post, Visitor Center Asst. (Mtnr temp), Jackson's Mill, March 13
  • Stacie Wentz, Program Assistant, Upshur, March 6
  • Rebecca Marks, Health Educator, Wood, February 27
  • Daniel Muncy, Secretary, McDowell, February 21
  • Stephanie Baker, Secretary (Mtnr temp), Tyler, February 21
  • Julia Stackpole, Secretary (Mtnr temp), Tyler, February 21
  • Katherine Belcher, Secretary (Mtnr temp), McDowell, February 20
  • Sara Poling, Program Assistant I (Mtnr temp), Barbour, February 16
  • Michael Riffle, Maintenance Worker II, Jackson' Mill, February 8
  • Robert Brown, Administrative Secretary (Mtnr temp), Families and Health, February 6
  • Morgan Henderson, Secretary, Jefferson, February
  • Rebecca Christian, Secretary, Wayne, February 1
  • Sheila Westfall, Program Assistant, Taylor, February 1
  • Barbara Wolfe, Health Educator, Tucker/Barbour, January 20
  • Abigail Esguerra, Director of Development, January 3
  • David Shipman, Program Assistant, ANR, Marshall, January 3

2016

  • Autumn Starcher, 4-H Agent, November 29
  • Amanda Wallbrown, Program Assistant 1, Gilmer County
  • Shay McNeil, Curriculum and Outreach Coordinator, October 17
  • Megan Midcap, Curriculm and Outreach Coordinator, October 17
  • Kyle Gray, Program Assistant, Brooke County
  • Shannon Ackerman, Health Educator, Harrison County, August 2
  • Christine Schulz, Secretary, Taylor County, August 1
  • Joshua Peplowski, ANR Agent, Greenbrier County, August 1 (formerly in Barbour County)
  • Emily Wells, ANR Agent, Jefferson County, July 13
  • Michelle Runnion, Secretary, Pleasants County, July 11
  • Hannah Snyder, Office Assistant, Hardy County, July 1
  • Cynthia Harsh, Secretary, Tucker County, July 1
  • Christianna Brooke Alt, 4-H Youth Development Agent, Pendleton County, June 20
  • Jim Hintz, Web Developer, Office of Technology, June 1
  • Marcella Brabham, Visitor's Center Assistant (Mntr Temp), May 9
  • Mary Ann Nease, Secretary (part-time), Putnam County, May 4
  • Bryan Riley, Professional Technologist II, Technology, May 2
  • Benjamin Keplinger, Program Assistant III (NOI), Hampshire/Mineral counties, May 2
  • Paul Henderson, Program Coordinator CL, F & H (Charleston), April 27
  • Brandi Cook, Health Educator, Raleigh County, February 18
  • Victoria Cox, Youth Health Educator, Summers County, February 18
  • Dianna Lewis, Visiting Instructor, Pleasants County, February 15
  • Jessica Pollitt, Adult Health Educator, Kanawha County, February 8
  • Alexandra Coffman, 4-H Youth Development Agent, Grant County, January 14
  • Emily Perdue, Visiting Assistant Professor, ANRD, January 14
  • Cynthia Nucilli, 4-H Community Outreach Worker, Randolph, January 13
  • Candy Taylor, 4-H Community Outreach Worker, Brooke, January 12
  • Kerry Gabbert, Charleston - FNP, January 6

2015

  • Jamie Butcher, 4-H Youth Development Agent, Logan, December 8
  • Linda Mahan, Program Assistant, Jackson County, November 2
  • Robin Anderson, Office of Communications, November 2
  • Rebecca Coniglio, Accounting Assistant II, Families and Health, October 16
  • Eugenia Dailey, Secretary, Putnam County, October 13
  • Zane Lacko, Writer and Editor, Office of Communications, October 11
  • Ryan Lewis, Professional Technologist, Office of Technology, effective October 5
  • Carol Morgan, Youth Health Educator, Ohio/Marshall, effective August 10
  • Kathy Kinsley, Administrative Secretary So., Communications, August
  • Jeremy James, Kanawha County Youth Health Educator, effective August 3
  • Wendy Wolford, Tucker County, 4-H Program Assistant
  • Kyle Wales, Brooke County, VISTA volunteer, effective July 24
  • Emma Browning, Administrative Secretary, Putnam County, effective  July 10
  • Kyle Wales, VISTA Volunteer, Brooke County, effective July 24
  • Matthew Scarfo, Multimedia Specialist Sr., Communications, July
  • Crystal Cochran, Jackson/Roane County,Youth Health Educator, effective July 16
  • Dana Lester, McDowell County, Youth Health Educator, effective July 16
  • Michelle Gibson, Secretary, Mason County, effective July 1
  • Jennifer Metheney, Office Assistant, Ritchie County, effective June 22
  • Michelle Rukavina, 4-H Program Assistant, Taylor County, effective June 16
  • Brittany Furbee, 4-H Program Coordinator, effective June 8
  • Micalyn Stump, 4-H Program Assistant II, effective June 8
  • Carra Higgins, Families & Health Program Assistant II, effective June 8
  • Francis (Frank) Kahara, Administrative Secretary Senior, Kanawha County, effective June 8
  • Patricia (Gipsy) Williams, Putnam County, effective May 26
  • Brittany Dick, Writer & Edit Communications, effective May 20
  • Deborah Cottle, Administrative Secretary in Mercer County (County Operations), effective May 17
  • John Wickline, Program Assistant Families & Health/CEOS, Harrison County, effective May 11
  • Mariah Engle, Secretary Jackson County, effective May 5
  • Kara Edwards, Secretary Doddridge County, effective May 1
  • Tiffanie Hallack, Administrative Secretary, effective May
  • Nathan West, Program Assistant I Brooke County (4-H Youth Dev), effective April 29
  • Tiffanie Hallack,Tyler County Administrative Secretary (County Operations), effective April 27
  • Scott Byars, Putnam County 4-H Youth Extension Agent, effective April 16
  • Gina Wood, Extension Specialist, FNP, effective April 16
  • Jodi Goodwin, Administrative Associate, Fire Service Extension, effective April 12
  • Jessica Pollitt, Secretary, FNP, Charleston, effective April
  • Morgan Henderson, 4-H Program Assistant (Mountaineer Temp), Jefferson County March
  • Kelli Crabtree, Visiting Instructor for the Healthy Children,effective March 26
  • Alexandra Harlowe, VISTA WVU Extension Charleston 4-H Youth Development, effective March 20
  • Gaylynn Johnson, County Program Assistant Marshall County, effective March 20 
  • Teresa Nazelrodt, Secretary Grant County, effective March 16
  • Marcus Parish, Accounting Assistant, 4-H, Charleston, March
  • Angela Marrara, Office Associate Preston County Extension Office, effective February 25
  • Mark Lambert, Program Leader, Fire Service Extension, effective February
  • Kimberly Hawkins,Visiting Instructor for Healthy Lifestyles, Charleston, effective January 27
  • Ralph McNemar, Program Coordinator, Fire Service Extension
  • Shawn McCall, Maintenance Worker, Jackson's Mill
  • Gene Shackleford, Maintenance Worker, Jackson's Mill
  • Sally Stollings, Secretary, Logan County
  • Jesica Streets, 4-H Program Assistant, Tucker County, effective January 8
  • Loren Wells, Extension Agent F&H, McDowell/Wyoming, January